MÂINE, 8 OCTOMBRIE 2017, PREASFINŢITUL PĂRINTE DR. EPISCOP AMBROZIE VA SĂVÂRŞI SFÂNTA LITURGHIE ARHIEREASCĂ ÎN NOUA CATEDRALA EPISCOPALĂ, CU HRAMUL „SF. MARE MUCENIC GHEORGHE” DIN MUNICIPIUL GIURGIU

07.10.2017 | Vizualizari: 412

Mâine, 8 octombrie 2017, în Duminica a XX-a după Sfintele Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain), Preasfinţitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, va săvârşi Sfânta Liturghie Arhierească în noua Catedrala Episcopală, cu hramul „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din municipiul Giurgiu.

În timpul Sfintei Liturghii, PS Ambrozie va împărtăşi harul diaconiei unui tânăr teolog.

***

Lucrările de construcţie la noua Catedrala Episcoplă din municipiul Giurgiu s-au aflat permanent în atenţia Preasfinţitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, şi a colaboratorilor apropiaţi ai Preasfinţiei Sale, între care un rol important îl are părintele consilier Ştefan Valentin, parohul catedralei.

Începând cu prima Sfântă Liturghie din ziua 9 aprilie 2017, la Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, Catedrala Episcoaplă a devenit un punct de reper spiritual foarte important pentru credincioşii din Eparhia Giurgiului, care sunt așteptați să participe la toate sfintele slujbe care se săvârșesc aici cu regularitate. Mergând la biserică, care este cu adevărat centrul vieţii noastre, şi participând cu luare aminte la sfintele slujbe, noi primim puterea lui Dumnezeu şi o păstrăm în casa şi viaţa noastră.