MAI MULȚI ELEVI ȘI PROFESORI AU SERBAT ZIUA EDUCAȚIEI ÎN MUNICIPIUL GIURGIU

05.10.2017 | Vizualizari: 251

Ieri, 5 octombrie 2017, mai mulți elevi și profesori au serbat Ziua Educației în Giurgiu.

Cu acest prilej, la Liceul Teoretic „Nicolae Cartojan” din Municipiul Giurgiu, această zi a fost marcată prin mai multe activități, care fac parte dintr-un proiect amplu ce se va desfășura pe parcursul anului școlar 2017 -2018 (ce cuprinde parteneriate încheiate între școli și diverse instituții).

Activitatea din joia aceasta a fost o întâlnire între mai multe generații de profesori și elevii lor.

În deschiderea evenimentului, doamna prof. Georgescu Mihaela a făcut o remarcă deosebită: „societatea are două personalităti importante: preotul, lumina sufletului tânărului, și profesorul, lumina minții elevului”.

De asemenea, domnul prof. Dincă Ion, un om care și-a dedicat viața pentru educația mai multor generații de elevi, a vorbit despre Ziua Educației și despre cariera sa de învățător, profesor, inspector și director al celei mai prestigioase instituții de învatamânt din Giurgiu – Liceul “Ion Maiorescu”.

Totodată, profesorul pensionar Dincă Ion a subliniat profesori remarcanți ai judetului Giurgiu: Nicolae Cartojan, Tudor Vianu, Dan Barbilian, Miron Nicolescu etc. amintind că pe unii dintre aceștia i-a cunoscut personal.

În continuare, au fost prezentate citate din Sfinții Părinți care arată preocuparea Bisericii încă din perioada primară pentru educarea copiilor.

Biserica noastră a avut și are un rol semnificativ de-a lungul istoriei poporului român în organizarea şi îmbogăţirea educaţiei şi a culturii naţionale. Şcoala românească a luat fiinţă în tinda Bisericii şi a continuat să existe şi să se dezvolte în strânsă legătură cu Biserica, le-a explicat celor prezenți pr. prof. Marius Buga.

La final, a fost prezentat un material powerpoint cu profesori remarcanți ai fiecarei discipline, printer aceștia fiind prezentat pr. prof. Dumitru Stăniloae.