ȘEDINȚĂ DE LUCRU A SFÂNTULUI SINOD. PRINTRE DECIZIILE ADOPTATE SE VA REGĂSI ȘI ALEGEREA UNUI NOU EPISCOP AL HUȘILOR

05.10.2017 | Vizualizari: 226

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va prezida astăzi ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Astăzi aflăm noul Episcop al Hușilor.

Au fost desemnați candidații pentru alegerea în slujirea de Episcop al Hușilor

Alte puncte importante pe ordinea de zi sunt canonizările nevoitorului Gheorghe Lazăr și a Mitropolitului Iosif Naniescu, precum și trecerea în calendarul Bisericii Ortodoxe Române a Sfântului Neofit.

Noi propuneri de canonizare

La finalul ședinței se va remite un comunicat ce va prezenta hotărârile adoptate.

*

Sfântul Sinod este cea mai înaltă autoritate a Bisericii Ortodoxe Române, în toate domeniile ei de activitate. Sfântul Sinod se compune din Patriarh, toți mitropoliții, arhiepiscopii, episcopii eparhioți, episcopii-vicari patriarhali, episcopii-vicari și arhiereii vicari în funcțiune.

Sfântul Sinod se întrunește anual în cel puțin două ședințe de lucru, în perioadele de primăvară și toamnă, iar în ședințe extraordinare, ori de câte ori este nevoie.

Foto credit: Robert Nicolae / Agenția de știri Basilica