DUMINICA A X-A DUPĂ RUSALII │SLUJBĂ ARHIEREASCĂ LA VOIEVODALA MĂNĂSTIRE COMANA DIN JUDEȚUL GIURGIU

13.08.2017 | Vizualizari: 748

Creştinii ortodocşi se află astăzi, 13 august 2017, în Duminica a X-a după Rusalii.

În această Duminică s-a citit, în cadrul Sfintei Liturghii, Pericopa Evanghelică de la Sfântul Evanghelist Matei, capitolul 17, versetele de la 14 la 23 care ne prezintă Vindecarea lunaticului de către Mântuitorul Iisus Hristos. Minunea pe care o relatează Sfântul Evanghelist Matei vine să întărească, încă o dată, puterea Sa dumnezeiască asupra bolii, asupra diavolului şi asupra morţii.

Credincioşii care au participat astăzi la Sfânta Liturghie oficiată în Voievodala Mănăstire Comana au avut bucuria prezenţei în mijlocul lor a Preasfinţitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului. Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în lăcaşul de cult, înconjurat fiind de un sobor de preoţi şi de diaconi.

Din soborul slujitor a făcut parte și Părintele Arhimandrit Mihail Muscariu, Stareţul Mănăstirii Comana și exarh al mănăstirilor din cuprinsul eparhiei noastre.

În cuvântul său de învăţătură adresat celor prezenţi, Chiriarhul nostru a arătat că pericopa evanghelică de astăzi ne relatează vindecarea minunată a lunaticului, aducându-ne aminte de minunea pe care Mântuitorul a făcut-o cu un om aflat în suferinţă. Însă acest text biblic, a mai spus Preasfinţia Sa, ne trezeşte şi la realitate arătându-ne puţina noastră credinţă şi lipsa noastră de dragoste faţă de Dumnezeu şi Biserică. Tocmai de aceea mustrarea pe care o rosteşte Mântuitorul: „O, neam necredincios şi îndărătnic, până când voi fi cu voi? Până când vă voi răbda pe voi?", se adresează şi nouă celor de astăzi.

Făcând referire la cuvintele Mântuitorului: „Dacă veţi avea credinţă cât un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută‑te de aici dincolo şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă", Întâistătătorul eparhiei noastre a vorbit celor prezenţi despre importanţa deosebită a credinţei în viaţa noastră.

Totodată, Episcopul Giurgiului a evidenţiat că Mântuitorul Iisus Hristos arată milă celor aflaţi în suferinţă, fapt care ne îndeamnă şi pe noi să fim atenţi la cei se află în suferinţă şi au nevoie de ajutorul nostru.

De asemenea, Ierarhul nostru a vorbit celor prezenţi şi despre post şi rugăciune, două forme de asceză, de despătimire şi de creş­tere duhovnicească. Făcând referire la post, Preasfinţia Sa a arătat că Domnul nu vrea de la noi doar postul de mâncare, ci doreşte să rupem toate legăturile nedreptăţii, deoarece postul adevărat este eliberarea inimii de răutate.

La final, Chiriarhul nostru a apreciat numărul impresionant de credincioşi prezenți la sfânta slujbă, semn că misiunea Bisericii nu este în zadar, după care a oferit părintelui stareț arhim. Mihail Muscariu mai multe volume de cărți de folos duhovnicesc, iar părinților slujitori cărți apărute la Editura Episcopiei Giurgiului. Tot cu acest prilej, Preasfinția Sa a dăruit credincioșilor ultimul număr al publicația „Familia Ortodoxă”.