GHEORGHE ȘTEFAN, TATĂL PĂRINTELUI MUGUREL ȘTEFAN, PREOT SLUJITOR LA CATEDRALA EPISCOPALĂ, A FOST ÎNMORMÂNTAT

12.08.2017 | Vizualizari: 545

Sâmbătă, 12 august 2017, Preasfințitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, s-a aflat la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului" din Giurgiu, unde a oficiat slujba Înmormântării pentru Gheorghe Ștefan, tatăl părintelui Mugurel Ștefan, preot slujitor la Catedrala Episcopală.

La finalul slujbei, Preasfinția Sa a vorbit despre durerea clipei cauzată de plecarea din această lume.

Durerea acestei clipe este mare, adâncă de înţeles pentru logica noastră umană, dar în aceste momente, mare trebuie să fie şi nădejdea, a spus Preasfinția Sa.

De asemenea, Chiriarhul nostru a vorbit despre tatăl părintelui Mugurel, spunând despre acesta că a fost un om al rugăciunii, prezent la Sfânta Liturghie, ataşat acatistelor Bisericii pe care le rostea în fiecare zi. Dumnezeu să-l odihnească în pace, iar pe frăţiile voastre, membrii familiei, să vă întărească în această clipă dureroasă.

În aceste momente de întristare, ne rugăm Domnului Iisus Hristos, Biruitorul morţii şi Domnul vieţii, să așeze sufletul robului său Gheorghe împreună cu drepții, în lumina şi iubirea Preasfintei Treimi, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viață fără de sfârșit, potrivit făgăduinţei Sale din Evanghelie: „Cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi" (Ioan 11, 25), a încheiat Preasfinția Sa.