REMUS TUNARU, FOSTUL PRIMAR AL MUNICIPIULUI GIURGIU, CONDUS PE ULTIMUL DRUM

09.08.2017 | Vizualizari: 3624

Preasfințitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, s-a aflat marți, 8 august 2017, la Catedrala EpiscopalăAdormirea Maicii Domnului” din Giurgiu, unde a oficiat slujba înmormântării pentru ing. Remus Tunaru, fostul primar al Municipiului Giurgiu, trecut la cele veşnice în ziua praznicului Schimbării la față a Domnului.

La finalul slujbei, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt familiei îndoliate în care a îndemnat la rugăciune şi ajutorare reciprocă.

În necrologul adresat, Chiriarhul nostru a amintit că în anul 1993, cu ocazia primei sărbătoriri a patronului spiritual al municipiului Giurgiu, Sf. Mare Mucenic Gheorghe, fostul primar al orașului giurgiuvean, Remus Tunaru, a primit din partea Vrednicului de pomenire Părinte Patriarh Teoctist, cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe Române „Crucea Patriarhală pentru mireni”.

Biserica a arătat în mod deosebit recunoștință pentru Domnia sa pentru faptul că prin experiența dumnealui, cu darurile pe care le-a primit de la Dumnezeu și le-a cultivat, a lucrat și a fost și sfetnic pentru oamenii din municipiul Giurgiu. Noi trebui să ne rugăm pentru odihna cu drepții a sufletului fostului primar al acestui oraș de la malurile Dunării, pentru osteneala de care a dat dovadă, pentru ceea ce a făcut pentru bisericile din municipiul Giurgiu, și în special pentru Biserica „Sf. Gheorghe Nou”, a spus Preasfinția Sa.

Întâistătătorul eparhiei noastre a evidenţiat faptul că Remus Tunaru i-a ajutat pe unii dintre giurgiuveni să înţeleagă că legătura dintre credință și cultură în istoria și viața poporului român este mai tare și mai benefică decât orice ideologie politică venită din exterior.

Curajul dovedit în apărarea dreptei credințe, dragostea de neam, demnitatea exemplară și sinceritatea domniei sale, a spus Preasfinția Sa, trebuie să devină repere și încurajări pentru noi, cei cărora ne revine datoria sfântă să continuăm cu dăruire și înțelepciune misiunea pe care au slujit-o pilduitor înaintașii.

***

Născut la 27 februarie 1937 în Bacău, unde face școala primară și Liceul „George Bacovia”, promoția 1955. A fost absolvent al „Școlii tehnice" de marina comerciala din Constanta, în 1957, și al Institutului Politehnic București, în 1968, an din care lucrează în Santierul naval Giur­giu. Devine un giurgiuvean implicat într-o multitudine de ac­ti­vități: bibliofil, filatelist de talie națională, sportiv de performanță. Între 1992 și 1996 a fost primar al municipiului. A fost decorat cu cea mai înaltă distincție a Bisericii Ortodoxe Romane, Cruce Patriarhală pentru mireni, conferită de către Patriarhul Teoctist și a fost timp de doua mandate membru în Adunarea Eparhiala a Arhiepiscopiei Bucurestiului.

A fost membru de onoare al Fundației „Mihai Viteazul” și cetățean de onoare al localităților Giurgiu și Călugăreni.