SFINȚIREA CRUCILOR PENTRU NOUA CATEDRALĂ EPISCOPALĂ, CU HRAMUL „SF. MARE MUCENIC GHEORGHE”, DIN MUNICIPIUL GIURGIU

19.05.2017 | Vizualizari: 895

Astăzi, 19 mai 2017, Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un sobor de preoți, a săvârșit Slujba de sfințire a crucilor ce vor împodobi noua Catedrala Episcopală, cu hramul „Sf. Mare Mucenic Gheorghe" din mun. Giurgiu.

La final slujbei, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură în care a evidențiat semnificația duhovnicească a Sfintei Cruci, arătând ca aceasta nu este doar un simbol, ci și realitate a vieții creștine care îndeamnă pe creștini spre jertfelnicie după modelul Mântuitorului Iisus Hristos.

De asemenea, Întâistătătorul eparhiei noastre a arătat că acest moment al sfințirii crucilor este un bun prilej de a mulţumi tuturor celor ce s-au ostenit cu atâta trudă şi jertfelnicie la înălţarea acestei biserici reprezentative şi necesare pentru oraşul de pe malul Dunării, ocrotit de Sfântul Mare Mucenic Gheorghe.

În continuare, cei prezenți s-au închinat și au sărutat crucile sfințite, apoi acestea au fost așezate pe turlele sfântului locaș.

***

Lucrările de construcţie la noua Catedrala Episcoplă din municipiul Giurgiu s-au aflat permanent în atenţia Preasfinţitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, şi a colaboratorilor apropiaţi ai Preasfinţiei Sale, între care un rol important îl are părintele consilier Ştefan Valentin.

Începând cu prima Sfântă Liturghie din ziua 9 aprilie 2017, la Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, Catedrala a devenit un punct de reper spiritual foarte important pentru credincioşii din Eparhie.