UN GRUP DE PELERINI DIN PAROHIA DRĂGĂNEASCA A ADUS CINSTIRE BRÂULUI MAICII DOMNULUI ŞI MOAŞTELOR SFÂNTULUI STELIAN, AŞEZATE SPRE ÎNCHINARE LA CATEDRALA DIN VOLUNTARI

18.05.2017 | Vizualizari: 230

Luni, 15 mai 2017, un grup de pelerini din Parohia Drăgăneasca, Protopopiatul Bolintin, alături de părintele paroh Manache Costin, s-a alăturat miilor de credincioşi care au adus cinstire Brâului Maicii Domnului şi moaştelor Sfântului Stelian, aşezate spre închinare la Catedrala din Voluntari. Odoarele au fost aduse în pelerinaj din Grecia în data de 9 mai 2017 şi au rămas până în data de 15 mai 2017 în oraşul ilfovean.

Momentul central al manifestării religioase l-a reprezentat Sfânta Liturghie oficiată duminică în pridvorul catedralei din oraş.

Grupul de pelerini a fost întâmpinat de unul dintre slujitorii Catedralei Sfânta Cuvioasă Parascheva din Voluntari, părintele Cotorceanu Adrian, fost slujitor al Parohiei Drăgăneasca din Episcopia Giurgiului.

La final, toți participanții la acest pelerinaj au primit iconițe cu chipul Maicii Domnului.