COMUNICAT PRIVITOR LA ACUZAȚIILE ADUSE BISERICII ORTODOXE ROMĀNE ĪN LEGĂTURĂ CU SPRIJINUL ACORDAT COALIȚIEI PENTRU FAMILIE

17.05.2017 | Vizualizari: 393

Patriarhia Romānă constată cu īngrijorare creșterea frecvenței și a virulenței atacurilor publice īmpotriva Bisericii Ortodoxe Romāne, īn legătură cu demersul democratic al Coaliției pentru Familie privind modificarea Constituției īn ceea ce privește definirea clară a noțiunii de căsătorie.

Este foarte probabil că această acutizare a atitudinii denigratorilor, care recurg inclusiv la dezinformare, sofisme, jigniri și limbaj licențios, este legată de apropierea legalizării referendumului īn cadrul căruia știu și ei că, īn covārșitoarea lor majoritate, romānii se vor pronunța pentru noua formă propusă de definire constituționalăa căsătoriei.

Biserica Ortodoxă Romānă sprijină īn mod natural demersul Coaliției pentru Familie, īn spiritul īnvățăturilor creștine și al valorilor fundamentale romānești privind familia, ocrotirea și creșterea copiilor, dar nu este nici inițiatoarea, nici organizatoarea acestei acțiuni.

De altfel, și celelalte confesiuni creștine din Romānia s-au declarat īn favoarea acțiunii democratice a Coaliției pentru Familie, iar printre semnatari se numără și multe persoane fără nicio confesiune religioasă.

Demersul nu poate fi considerat īn niciun caz retrograd, așa cum īn mod ignorant și malițios, este prezentat de către detractorii acestuia, cātă vreme īntre semnatarii și susținătorii săi se numără foarte multe personalități ale lumii științifice și culturale.

Este profund regretabil să constatăm că persoane care acuză Biserica Ortodoxă RomānășiCoaliția pentru Familie de intoleranțăși discriminare se manifestă,de fapt, ele īnsele intolerant, discriminatoriuși antidemocratic față de cetățenii care nu au făcut altceva decāt să solicite o modificare legislativă pe care o consideră firească și necesară, īn deplinul respect al regulilor democrației.

Ne exprimăm speranța că persoanele care au o altă opinie decāt majoritatea vor īnțelege să respecte alegerea acesteia īn spiritul coresponsabilității și păcii sociale.

Biroul de Presă al Patriarhiei Romāne