PS GALACTION, EPISCOPUL ALEXANDRIEI ȘI TELEORMANULUI, ÎMPLINEŞTE ASTĂZI 64 DE ANI

17.05.2017 | Vizualizari: 674

Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, împlineşte astăzi 64 de ani.

Cu acest prilej, Întâistătorul eparhiei noastre, Preasfințitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, i-a adresat Preasfinţiei Sale un mesaj de felicitare.

Preasfinţia Părinte Galaction s-a născut la 17 mai 1953, în comuna Constantin Brâncoveanu, jud. Ialomiţa, din părinţii Nicolae şi Elena Stângă, la botez primind numele Gheorghe.

A urmat şcoala din localitatea natală, Liceul Teoretic din Slobozia şi Seminarul Teolo­gic din Bucureşti (1971-1976); Institutul Teologic Universitar din Bucureşti (1977- 1981).

În perioada octombrie 1985 – martie 1986 a urmat studii post­universitare la Institutul Ecumenic din Bossey (Elveţia). Între timp, a fost tuns în monahism la schitul Crasna, jud. Pra­hova, cu numele Galaction (1977); a fost hiro­tonit ierodiacon la 28 octombrie 1978 şi ieromonah la 2 noiembrie 1978; în data de 1 aprilie 1981 a fost numit stareţ al schi­tului Crasna; la 15 decembrie 1990 a fost numit exarh al mănăstirilor din Arhie­piscopia Bucureştilor, iar în 1994 a fost hirotesit arhimandrit.

În 4 iulie 1996 a fost ales Episcop al nou-înfiinţatei Epar­hii a Alexandriei şi Teleormanului, iar în data de 1 septembrie 1996 a fost hirotonit arhi­ereu şi instalat în aceeaşi zi la Alexandria.