PROGRAMUL „ȘCOALA ALTFEL” ÎN PAROHIA „SF. CUV. PARASCHEVA” DIN LOC.CAMPURELU, JUD. GIURGIU - APICULTURA PE INȚELESUL TUTUROR-

16.05.2017 | Vizualizari: 832

Astăzi, 16 mai 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, Parohia Câmpurelu, Protopopiatul Hotarele, în parteneriat cu Școala Generală din localitate, a organizat în cadrul Programului Național „Școala Altfel” o serie de activităti cu scop educațional, la care au participat elevii claselor gimnaziale, însoțiti de mai multe cadre didactice.

În cadrul acestor activități, părintele Constantin-Virgil Barbu, parohul bisericii, a adus în fața elevilor un stup de albine şi instrumente de lucru, specifice meseriei de apicultor.

Elevii au fost fascinați de munca şi strădania albinelor ce ajung să producă „aurul dulce” - mierea şi celelalte produse ale stupului: polen, ceara, propolis şi lăptişor de matcă.

La finalul activităţii interesul elevilor a fost răsplătit cu miere. Tinerii au promis că vor urma exemplul harnicelor albine pentru a obţine numai rezultate foarte bune la învăţătură.