UN GRUP AL ASOCIAȚIEI GRECEȘTI „NOSTOS” A VIZITAT BISERICA „SF. MC. PANTELIMON” A PAROHIEI VEDEA DIN PROTOPOPIATUL GIURGIU

14.05.2017 | Vizualizari: 541

În ziua de 6 mai 2017, un grup al Asociației grecești „Nostos” a vizitat biserica „Sf. Mc. Pantelimon” a Parohiei Vedea din Protopopiatul Giurgiu. Membrii asociației grecești, însoțiți de doamna traducător, Elena Lazăr, inima editurii Omonia din București, au venit să vadă ceea ce dr. Apostol Arsache (1789-1874) a lăsat în urmă pe moșia sa.

Cu acest prilej, părintele Puflea Radu-Casian, parohul bisericii, le-a vorbit celor prezenți despre istoria zidirii bisericii din localitatea Vedea, județul Giurgiu. De asemenea, Preacucernicia Sa a subliniat faptul că dr. Arsache este cel care a pus bazele școlii de fete „Arsakeio” din Grecia, imediat după câștigarea independenței de stat a Greciei. Acesta a deținut în Țara Românească foarte multe funcții importante în stat, și anume: medic personal al domnilor fanarioți, secretar în timpul ocupației rusești, ministru de externe după Unirea Principatelor și prim-ministru al țării.

La final, părintele paroh le-a oferit membrilor grupului Asociației grecești „Nostos” publicații apărute la editura Eparhiei Giurgiului și iconițe. În continuare, au mai fost vizitate sediul Primăriei Vedea și școala din localitate care poartă numele „dr. Apostol Arsache”.