ZI DE ALEASĂ BUCURIE DUHOVNICEASCĂ PENTRU CREDINCIOȘII CARE AU VENIT ÎN DUMINICA A V-A DUPĂ SFINTELE PAȘTI LA MĂNĂSTIREA „SF. MARE MUCENIC. GHEORGHE” DIN MUNICIPIUL GIURGIU

14.05.2017 | Vizualizari: 938

Astăzi, 14 mai 2017, în Duminica a V-a după Sfintele Paşti (a Samarinencii), Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie s-a aflat în mijlocul credincioșilor adunați la Mănastirea „Sf. Mare Mucenic Gheorghe" din municipiul Giurgiu. Cu acest prilej, într-o atmosferă de liniște și trăire duhovnicească, Întâistătătorul eparhiei noastre a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie într-un loc special amenajat în incinta ansamblului monahal.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, Preasfinţia Sa a vorbit despre pericopa evanghelică în care a fost relatată întâlnirea şi convorbirea Mântuitorului Hristos cu o femeie samarineancă, subliniind că aceasta reprezintă o adevărată catehizare creştină şi o călăuză pe calea mântuirii pentru noi toţi. De asemenea, Chiriarhul nostru a mai arătat faptul că „închinarea în duh şi în adevăr" constă în aceea că toate formele exterioare capătă valoare numai când sunt umplute cu iubire, jertfă pentru aproapele nostru, dorinţă de transformare în bine şi rămânere în Biserica lui Hristos cea zidită pe temelia apostolilor şi continuată până astăzi prin succesiune apostolică.

La final, toți cei prezenți s-au putut închina la părticele din moaștele Sf. Mare Mucenic Gheorghe, ale Sf. Mucenițe Ecaterina și ale Sf. Ambrozie de Optina, după care au primit, din partea Chiriarhului nostru, iconițe și ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă", o publicație de mare folos duhovnicesc.