MÂINE, 14 OCTOMBRIE, LA SĂRBĂTOAREA SFINTEI CUVIOASE PARASCHEVA, SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN BISERICA MĂNĂSTIRII „SF. IOAN RUSUL” DIN LOCALITATEA SLOBOZIA, JUDEȚUL GIURGIU

13.10.2017 | Vizualizari: 658

Mâine, 14 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sf. Cuvioasă Parascheva, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, va săvârşi Sfânta Liturghie Arhierească în biserica Mănăstirii „Sfântul Ioan Rusul", din localitatea Slobozia, județul Giurgiu.

***

Mănăstirea „Sfântul Ioan Rusul" a luat fiinţă la sfârşitul anului 2008 pe ruinele unei foste unităţi militare a Poliţiei de Frontieră Giurgiu, fiind prima aşezare monahală din ţara noastră ridicată în cinstea acestui sfânt militar. Înfiinţarea locaşului de cult situat la marginea localităţii Slobozia din jud. Giurgiu, se leagă de o dorinţă mai veche a Preasfinţitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, care s-a implicat foarte mult ca aici, la marginea unei păduri frumoase, să se ridice o mănăstire care să fie pentru aceste locuri o oază de lumină duhovnicească pentru toţi cei care-i vor trece pragul.

Astăzi, la aproape 9 ani de la înfiinţare, Mănăstirea „Sfântul Ioan Rusul" din Episcopia Giurgiului a devenit un punct de reper spiritual pentru credincioşii acestor ţinuturi şi nu numai.