A APĂRUT NUMĂRUL PE LUNA SEPTEMBRIE AL REVISTEI „CONVORBIRI LITERARE”

„În mijlocul agitaţiilor politice de care fură cuprinse toate spiritele în România, mişcarea literară, susţinută înainte cu mult succes de foile literare atât de cunoscute şi preţuite de toată societatea, a încetat cu totul. Când vorbesc pasiunile politice, arta şi ştiinţa îşi ascund producerile lor liniştite. Acum însă, când în România liberă politica a luat o cale mai statornică şi spiritele speră într-un viitor mai regulat, se observă, natural, reînceperea ocupaţiilor literare. În Bucureşti s-a constituit o societate care, organizându-se, ar putea produce mult pentru cultura şi instrucţiunea poporului.

În Iaşi, unde, deşi nu se mai află centrul politic, a rămas o inteligenţă destul de răspândită, unde înalte şi numeroase instituţii şcolare întreţin o activitate ştiinţifică permanentă, s-a format încă de mai mult timp o societate literară Junimea, care din an în an ia proporţii crescânde şi totodată solide şi din partea căreia publicăm tot în acest număr importantul apel către autorii români. Aceste elemente reclamă înfiinţarea unei reviste care să aibă scopul de a reproduce şi răspândi tot ce intră în cercul ocupaţiilor literare şi ştiinţifice; de a supune unei critici serioase operele ce apar din orice ramură a ştiinţei; de a da seamă despre activitatea şi producerile societăţilor literare, în special a celei din Iaşi, şi de a servi ca punct de întâlnire şi înfrăţire pentru autorii naţionali. Sub numele de Convorbiri Literare va apare la două săptămâni o revistă în formatul stinsei România Literară.

Începutul este modest, dar redacţia speră că va putea da în curând acestei foi proporţii mai însemnate prin binevoitorul concurs ce este în drept de a aştepta din partea tuturor auto­rilor români". („Convorbiri literare", An. I, nr. 1, 1 martie 1867)

Numărul pe luna septembrie al acestei publicaţii, la rubrica Convorbiri Duhovnicești, cuprinde în paginile sale predica rostită de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, la Mănăstirea Putna, cu prilejul hramului "Adormirea Maicii Domnului".

Întregul text poate fi lecturat accesând site-ul: http://convorbiri-literare.ro/?p=5172