ASTĂZI, 1 AUGUST 2018, A ÎNCEPUL POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI

În ziua de 1 August începe Postul Adormirii Maicii Domnului, care precedă sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, fiind rânduit de Biserică spre aducerea aminte de virtuţile alese ale Sfintei Fecioare şi de postul cu care ea însăşi, după tradiţie, s-a pregătit pentru trecerea la cele veşnice.

De ce creștinii trebuie să țină acest post al Adormirii Maicii Domnului?

Acest post este important pentru că este închinat unei persoane care a avut un rol esențial pentru istoria mântuirii. Biserica încă din timpul vieții ei, dar și după adormire, a cinstit-o în mod deosebit, i-a închinat rugăciuni, a alcătuit cântări, in iconografie a fost așezată pe bolta altarului, având pe Pruncul Sfânt în brațe. De asemenea, ea este reprezentată în icoană alături de Sfântul Ioan Botezătorul în fața tronului ceresc al Dreptului Judecător, arătând rolul ei de pururea rugătoare și mijlocitoare pe noi. De aceea, se cuvinte ca noi sa-i cerem mereu ajutorul, dar mai ales să îi urmăm viețuirea. Noi postim acum tocmai pentru a dobândi virtuțile pe care le-a avut Maica Domnului, ascultarea, smerenia, rugăciunea, dar mai ales să devenim sălaș al Fiului lui Dumnezeu, așa cum a fost si ea. Trebuie să o rugăm să ne dăruiască și noua puterea voinței sale de a spune „da" voinței lui Dumnezeu.

Se lasă sec în seara zilei de 31 iulie, iar când această dată cade miercurea sau vinerea, se lasă sec cu o zi mai înainte; de asemenea, postul se prelungeşte şi în ziua sărbătorii înseşi, dacă aceasta cade miercurea sau vinerea, făcându-se dezlegare la untdelemn, peşte şi vin.

Postul Sântă-Măriei este mai uşor decât al Patruzecimii, dar mai aspru decât al Naşterii Domnului şi al Sfinţilor Apostoli.

Tipicul cel mare (cap. 35, p. 44) şi învăţătura pentru posturi din Ceaslovul mare (ed. cit., p. 707) prescriu ajunare lunea, miercurea şi vinerea, până la Ceasul IX, când se consumă mâncare uscată; marţea şi joia se consumă legume fierte, fără untdelemn, iar sâmbăta şi duminica se dezleagă la untdelemn şi vin.

La 6 august (sărbătoarea Schimbării la Faţă), în orice zi ar cădea, se face dezlegare la untdelemn, peşte şi vin, dar în Pravila mare (glava 385) se dă dezlegare la vin şi untdelemn nu numai pentru sâmbete şi duminici, ci şi pentru marţi şi joi.

În timpul acestui post se citesc în bisericile mănăstireşti, zilnic (alternativ), cele două Paraclise ale Maicii Domnului din Ceaslov. (Informaţii preluate din Liturgica Generală, pr. Prof. Ene Branişte)