Mănăstiri

Comana | Acoperământul Maicii Domnului | Sf. Gheorghe | Sf. Nicolae | Buna Vestire
Delta Neajlovului | Sf. Ioan Rusul | Schitul "Barbu Belu" | Manastirea "Strâmbu-Gaiseni" | Manastirea "Izvorul Tămăduirii"

Manastirea Comana

Istoric | Viata Sfântului Gheorghe | Centrul Cultural – Pastoral „Meletie Arhimandritul” | Contact

MANASTIREA SF. M. MC. GHEORGHE

DIN GIURGIU

Lucrarea sgraffito

„Viata Sfântului Mare Mucenic Gheorghe”

Tehnica sgraffito îsi are originea în Italia ( sgraffito = zgârietura), unde a aparut în secolul al XV- lea si înseamna aplicarea pe o suprafata compusa dintr-unul sau mai multe straturi colorate de stuc a unei tencuieli care se decoperteaza apoi, partial, cu scopul realizarii desenului propus, formând, astfel, o grafie foarte placuta.

Frumoasa lucrare închinata purtatorului de biruinta, slavitul între mucenici, Gheorghe, coordonata de distinsul Lector Univ. Dr. Constantin APOSTOL si realizata în tehnica sgrafitto cu ajutorul studentilor specializarii Arte Plastice din cadrul Catedrei de Arta Sacra a Facultatii de Teologie Ortodoxa din Bucuresti, prezinta în contrast de rosu-visiniu cu albul varului de pe zidurile manastirii, cele mai importante momente din viata Sfântului Gheorghe, pentru ca privind la ele, credinciosii sa „ citeasca ” în imagini viata acestui Marit Mucenic al lui Hristos.

În realizarea acestui memorial vizual închinat Sfântului Gheorghe, autorul si echipa sa de studenti, au redat cu maiestrie si expresivitate faptele credintei mucenicului, nu numai pe baza unor cunostinte intelectuale de estetica si teologie dar si calauziti o puternica credinta si daruire, însotindu-si mestesugul cu post si rugaciune, asa cum învata Biserica noastra.

Site administrat de PaginaTa!NET