Mănăstiri

Comana | Acoperământul Maicii Domnului | Sf. Gheorghe | Sf. Nicolae | Buna Vestire
Delta Neajlovului | Sf. Ioan Rusul | Schitul "Barbu Belu" | Manastirea "Strâmbu-Gaiseni" | Manastirea "Izvorul Tămăduirii"

Manastirea Comana

Istoric | Viata Sfântului Gheorghe | Centrul Cultural – Pastoral „Meletie Arhimandritul” | Contact

Centrul Cultural - Pastoral " Meletie Arhimandritul" este aflat în incinta Manastirii Sf. M. Mc Gheorghe din Giurgiu si a fost înfiintat prin initiativa Preasfintitului Parinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului.

Personalitate marcanta a vietii spirituale din Vlasca secolului al XIX-lea, ctitor al mai multor biserici din cuprinsul judetului Giurgiu, Arhimandritul Meletie a fost, între anii 1841-1850, staretul renumitei Mânastiri Cascioarele.

În acest Centru Cultural Pastoral sunt dezvoltate diverse activitati: conferinte, întâlniri cu tinerii si persoanele vârstnice, proiectii de filme si documentare religioase precum si activitati care tin de misiunea sociala a Bisericii, dialogul dintre credinta si cultura, dintre viata liturgica si viata sociala, teologie si stiinta.

Site administrat de PaginaTa!NET