Mănăstiri

Comana | Acoperământul Maicii Domnului | Sf. Gheorghe | Sf. Nicolae | Buna Vestire
Delta Neajlovului | Sf. Ioan Rusul | Schitul "Barbu Belu" | Manastirea "Strâmbu-Gaiseni" | Manastirea "Izvorul Tămăduirii"

Manastirea Comana

Schitul Acoperământul Maicii Domnului

I S T O R I C

Schitul „Acoperamântul Maicii Domnului” face parte dintre asezamintele monahale noi, înfiintate dupa constituirea tinerei Episcopii a Giurgiului. Situata în apropiere de drumul ce leaga Giurgiul de Ghimpati, lânga localitatea Chiriacu, tânara asezare monahala doreste sa fie un punct de reper spiritual pentru credinciosii acestor tinuturi. Înfiintarea ei reia o veche traditie monahala, marcata prin existenta manastirii din Padurea cea Mare a Bolintinului, dar si prin activitatea sociala, pastorala si misionara a vrednicului de pomenire arhimandrit Meletie de la Cascioarele. Sfintirea noului asezamânt a avut loc în data de 20 iulie 2006, când Preasfintitul Parinte Ambrozie, întâiul episcop al Giurgiului, a savârsit slujba de târnosire a bisericutei de lemn, menita sa slujeasca drept loc de rugaciune celor patru monahi, precum si credinciosilor doritori de liniste duhovniceasca. Prin ostenelile Preacuviosului Parinte Staret Dionisie Cârjan, schitul a fost înzestrat cu un corp de chilii trapeza pentru a asigura conditiile optime de viata si rugaciune pentru monahi. De asemenea, a fost realizata racordarea la sistemul de electricitate, iar drumul de acces a fost modernizat pentru a facilita accesul pelerinilor si al tuturor iubitorilor de Hristos.

Dorinta de a pune începatura noua vietii duhovnicesti în aceasta zona a determinat obstea schitului sa înceapa demersurile pentru ridicarea unei biserici din zid. Cu truda dar si cu nadejde nestramutata în rugaciunile Preacuratei Nascatoare de Dumnezeu, parintii s-au ostenit sa transforme acest cucernic gând în fapta lucratoare spre mântuire. Primul pas l-a reprezentat punerea pietrei de temelie, la sarbatoarea Acoperamântului Maicii Domnului, pe 1 octombrie 2008. Preasfintitul Parinte Ambrozie, episcopul Giurgiului, însotit de un ales sobor de preoti si diaconi, dar si de autoritatile judetene si locale a binecuvântat începerea lucrarilor de zidire la noul lacas de închinare si i-a îndemnat pe toti cei prezenti sa sprijine înfaptuirea acestui proiect.

Adresa: Sat Chiriacu, Comuna Izvoarele
Staret – Ierom. Dionisie CÂRJAN – Tel.: 0730202074